Passionné(e) de lecture ? Inscrivez-vous gratuitement ou connectez-vous pour rejoindre la communauté et bénéficier de toutes les fonctionnalités du site !

Quaterni teatrini Semu lecchi etc

Couverture du livre « Quaterni teatrini Semu lecchi etc » de Filippu Guerini et Paul Desanti aux éditions Albiana
  • Date de parution :
  • Editeur : Albiana
  • EAN : 9782824112237
  • Série : (-)
  • Support : Papier
Résumé:

Presentazione Issi trè tituli, quasi quasi puderianu esse e trè parte di un'analisi etnulogica, sociulogica, psiculogica o psicusuciulogica... Umbèh, assai ne sò eiu... Andate à sapè voi s'è l'autori ùn ci annunzianu custì ch'elli s'approntanu à presentà un prugrama puliticu pè a squatra ch'elli purterianu à e prossime elezzione... Merà, tuttu hè pussibule oghje ghjornu.
Sarianu trè parte di un custattu ? 1. Simu lecchi : bilanciu pessimistu di una trafalata definitiva, 2. Un paese da sfà : sfocu arrabbiatu, è po' in 3., Vita d'un anarchistu corsu : ripigliu in manu di una situazione cù un prugettu libertariu per tutti ed ognunu di noi ?
L'amichi Paulu è Filippu ci farianu sente cusì cum'elli sò pronti elli à indià si è dirige issu muvimentu custindi ?
Pare pussibule l'affare, tantu più chì issu « messagiu », appughjendu si nant'à u garbu, u talentu è a pupularità di I?Stroncheghjetta o di Tutt'in scena (pè Semu lecchi) hè capace à fà tombula ! À chì leghje ste trè pezze hè vera chì u successu pare assicuratu. U fine torna certu è sicuru sfuglittendu sta racolta duve ribombanu e sciaccamanate d'un publicu chì si campa ad ogni rapresentazione.
Eiu nucentone, l'aghju detta ingiru à mè. È bè, à chì m'hà mughjatu, à chì mi hà giratu u spinu è po' ancu nigatu u mottu ! Dicenu ch'issu teatru saria un sguardu criticu nantu à a Corsica è a so identità, è a spressione teatrale umuristica permetteria à l'autori di custruisce un'affresca. Saria atta à apre l'ochji inquantu à una situazione chì unepochi ghjudichecanu di cambiamentu negativu è angusciosu, è certi di mutazione, apertura è accessu à idee nove di l'identità. Allora mi dumandu... mi dumandu s'o ùn mi sò micca sbagliatu... È fà è fà, leghju è rileghju... È à quandu unu à quandu un altru, mi rivene à mente ogni passu d'issu libru...
G. Thiers

Donner votre avis

Donnez votre avis sur ce livre

Pour donner votre avis vous devez vous identifier, ou vous inscrire si vous n'avez pas encore de compte.