Passionné(e) de lecture ? Inscrivez-vous gratuitement ou connectez-vous pour rejoindre la communauté et bénéficier de toutes les fonctionnalités du site !

Donne torre

Couverture du livre « Donne torre » de Marie-Luce Calligari aux éditions Albiana
  • Date de parution :
  • Editeur : Albiana
  • EAN : 9782824112176
  • Série : (-)
  • Support : Papier
Résumé:

Puru in la corte mirà, ella a si facia valè ! ùn cridite ch'ella fussi una mollacchera !
S'elli a circavanu più chè più, avia drittu à difende si.
Avertita l'avia, a mamma, quandu, à l'età di cinque anni, cuminciò a scola :
«?S'elli ti cercanu, batti ! Tù, mena forte, mena ! è, in corpu... Voir plus

S'elli a circavanu più chè più, avia drittu à difende si.
Avertita l'avia, a mamma, quandu, à l'età di cinque anni, cuminciò a scola :
«?S'elli ti cercanu, batti ! Tù, mena forte, mena ! è, in corpu !
Chì cusì ùn si lascia tracce.?» Ùn avia avutu tantu ad aspittà per mette in pratica i cunsigli di a so mamma. Pochi ghjorni dopu, mentre a ricreaziò, dui grandi li purtonu un zitellu di i so tempi, chì pare ch'ellu ne fussi innamuratu cecu è a vulissi basgià. A zitella disse innò.
Tandu, azzizzatu da i grandi, u zitellucciu, forte di i so cinqu'anni, pruvò à inguantalla. Allora a zitella minò. Di tutte e so forze. In fondu à u corpu. Cum'ella a l'avia incaricata a mamma. U poveru zitellucciu, falò seccu, seccu. Si vultuliava pienghjendu in lu pulvericciu. I grandi fighjavanu sturduliti.
Intilata da i pienti, affaccò a maestra. Palisonu i grandi, quella si fece una scaccanata è sciappittò e mani.
Era compia a ricreaziò.
Dapoi quellu ghjornu, a zitella ùn ebbe più bisognu di minà à nimu.
«?Una vechjuccia sta zitella !?»

Donner votre avis

Donnez votre avis sur ce livre

Pour donner votre avis vous devez vous identifier, ou vous inscrire si vous n'avez pas encore de compte.