Passionné(e) de lecture ? Inscrivez-vous gratuitement ou connectez-vous pour rejoindre la communauté et bénéficier de toutes les fonctionnalités du site !

Hiroshima : Prima bomb? atomic? din lume

Couverture du livre « Hiroshima : Prima bomb? atomic? din lume » de Tondeur Maxime aux éditions 50minutes.com
Résumé:

La 6 august 1945, prima bomb? atomic? din lume a c?zut asupra ora?ului japonez Hiroshima. A doua bomb? a urmat câteva zile mai târziu, lovind Nagasaki la 9 august 1945. Atacurile au provocat distrugerea complet? a dou? mari ora?e japoneze, au asigurat capitularea imediat? a Japoniei ?i sfâr?itul celui de-al Doilea R?zboi Mondial ?i au dus la începutul R?zboiului Rece ?i a cursei înarm?rilor nucleare. În doar 50 de minute, ve?i în?elege influen?a profund? a acestor dou? evenimente asupra rezultatului celui de-al Doilea R?zboi Mondial ?i ve?i descoperi cum au influen?at evenimentele globale pentru deceniile urm?toare. Aceast? carte simpl? ?i informativ? ofer? o discu?ie am?nun?it? a momentelor cheie ale bombardamentului atomic asupra Japoniei, inclusiv descoperirea fisiunii nucleare, dezvoltarea armelor atomice ?i lansarea bombei. Include, de asemenea, o biografie complet? a principalelor personalit??i implicate în bombardament, inclusiv a pre?edintelui american Harry Truman, o introducere valoroas? în contextul politic ?i o evaluare a consecin?elor primei bombe atomice, oferindu-v? toate informa?iile esen?iale despre acest capitol teribil al istoriei moderne.

Donner votre avis

Donnez votre avis sur ce livre

Pour donner votre avis vous devez vous identifier, ou vous inscrire si vous n'avez pas encore de compte.